Puzdra na mobily ? Nájdete ich tu! ¦ "UROB SI SÁM" - e-shop, drevené lišty, krycie drevené lišty, podlahové drevené lišty, ozdobné drevené lišty. ¦

Soľ nad zlato (potreba minerálnych látok)


Úvod >>> Zdravie a strava >>> Soľ nad zlato (potreba minerálnych látok)

Soľ nad zlato (potreba minerálnych látok)

Máte pravdu: nadpis je z múdrej rozprávky. Ale tá rozprávka je pravdivá! Minerálne soli sú v našich potravinách v rozličnom množstve a v rozličnom zoskupení. Miešaná, plnohodnotná strava ich obsahuje dostatočné množstvo. Majú veľký význam pri obnove našich orgánov a zabezpečujú ich správnu činnosť. Dospelý človek potrebuje denne asi 20 - 30 g minerálnych látok.

Vápnik je dôležitý pre tvorbu kostí a zubov, pre zrážanie krvi, pre správnu činnosť svalov a nervov. Jeho zdrojom je predovšetkým mlieko, syry, ryby, orechy a strukoviny. V malom množstve je aj v niektorých druhoch zeleniny, napr. v zelerovej a petržlenovej vňati. Avšak kyselina šťaveľová z niektorých druhov zeleniny, napríklad zo špenátu, a kyselina fytová, nachádzajúca sa v obilninách, pevný vápnik viažu, a preto ho organizmus neviužije. Vo všeobecnosti možno povedať, že človek poterbuje denne asi 1 g vápnika. Toto množstvo je približne v 1 l mlieka. Ale nebojte sa , ak nevypijete dennodenne liter mlieka. Veď vápnik v koncentrovanejších množstvách nájdeme aj v syroch, tvarohu, jogurte, vajciach, orechoch, fazuli, maku a inde. Nedostatočnému prijímaniu vápnika teda zabránime najmä zvýšeným konzumovaním mlieka, mliečnych výrobkov a syrov.

Magnézium (horčík) podobne ako vápnik chráni a pomáha upokojovať naše nervy.

Železo je dôležité pri tvorbe krvi, lebo je stavebnou látkou krvného farbiva, hemoglobínu. Zdrojom železa sú najmä viaceré vnútornosti, mäso, krv, ďalej listová zelenina, ovsený páper, žĺtok, strukoviny a iné. Vitamín C pomáha lepšie zužitkovať železo. V listovej zelenine, napr. v hlávkovom šaláte, prijímame vitamín C aj železo odrazu.

Jód je dôležitý pre správnu činnosť štítnej žľazy. Do organizmu sa dostáva v morských rybách a v zelenine pochádzajúcej s pôdy, ktorá obsahuje stopy jódu. V niektorých krajoch, kde sa vyskytujú zväčšenia štítnej žľazy, pridáva sa jód do kuchynskej soli. V obchodoch tak dostávame už jodizovanú soľ.

Fosfor je dôležitý pre rast kostí a pre činnosť svalového a nervového tkaniva. Prijímame ho v mlieku, v žĺtku, v mäse, v rybách, v droždí, v strukovinách a i.

Sodík umožňuje rovnovážny stav telesných štiav, čiže potrebujeme ho pre "vodné hospodárstvo". Prijímame ho v potrave najmä ako chlorid sodný, čiže kuchynskú soľ.

Draslík je potrebný pre činnosť buniek. Prijímame ho vo väčšine potravín, predovšetkým rastlinných. Hodne draslíka obsahujú broskyne a marhule.

Minerálne látky, prijímané v malých množstvách, udržujú rovnováhu vnútorného prostrdia organizmu, to znamená, že udržujú stále zloženie telesných štiav, najmä krvi.

Nenadarmo teda hovorí múdra rozprávka, že soľ je nad zlato. Veď bez solí by sa neudržala stála chemická reakcia krvi a bunky v tele by nemali dostatočné množstvo soli, mohli by sa scvrknúť, naboli by navzájom v tekutom prostrdí spojené, ako je to v zladenom ľudskom organizme.

Autor: Admin | Pridané: 01.08.2009 22:26:14 | Posledná úprava: 06.10.2009 21:52:50

Vitamín C 1000 mg s postupným uvoľňovaním so šipkovým extraktom

Vitamín C 1000 mg so šípkovým extraktom prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému, imunitného systému, prispieva k správnej funkcii
Viac info!4.80€

Zelený jačmeň + Chlorella

Koncentrovaná sušená šťava zo zeleného jačmeňa a Chlorella pestovaná najmodernejšou technológiou.
Viac info!14.45€

Stolové sladidlo - Stévia

Stolové sladidlo s obsahom sladidla pochádzajúceho z rastlín Stevia Rebaudiana Bertoni
Viac info!8.20€

Tribulus Terrestris

Produkt obsahuje extrakt z rastliny Tribulus terrestris.
Viac info!16.50€


Komentáre k článku: Soľ nad zlato (potreba minerálnych látok)

Pridané: 11.04.2012 01:03:53 | Napísal: dietadieta [url]http://www.topdieta.sk[/url]
Pridané: 11.04.2012 01:03:37 | Napísal: dietadieta http://www.topdieta.sk
Pridané: 11.04.2012 01:03:24 | Napísal: dietadieta vyborna
Komentáre môžu pridávať len registrovaný
Prihlásenie
Užívateľské meno:
Heslo:
Zabudli ste heslo?
Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa

Reklama

Nové recepty

Cuketový nákyp
Zdravá a výborná domáca nutela
Domáci chlieb
Tekvicové halušky
Domáce cestoviny (tagliatelle) so žihľavou a slaninkou
Zdravé a ľahké špenátovo-hráškové rizoto
Jednoduché pagáčiky
Mramorové mäso
Bravčové karé na rošte s citrónom
Vianočná štóla
Perníkový koláč
Bábovka s hrozienkami
Syrové pagáčiky
Guláš
Nepečená mandarínková torta
Falošná treska
Syrové cestoviny
Libanonská placka
Zapekaná kuracia zmes z bylinkového cesta
Kura po gazdovsky
Kuracie stehienka v zeleninovej omáčke
Kurča s bylinkami
Tiramisu s kávou
Karamelový krémeš
Čučoriedkové mafiny